Nakon pokretanja, wampserver ikona će se pojaviti na trayu windowsa, odakle možemo krenuti sa pristupom, podešavanjem i slično. Desnim klikom (kliknemo desno dugme na mišu) dobijamo meni prikazan na slici:
Iz njega je moguće: izaći ili "ugasiti" wampserver (opcija exit), odabrati jezik - Language (pogadjate srpski nije podržan), dobiti pomoćne informacije (help), osvežiti indikatore rada (refresh) i saznati inforacije o autoru ovog projekta (About).
Levim klikom (opis kao za desni ali je levi u pitanju) daje meni koji je znatno bogatiji opcijama.
Tu su ikone za pristup localhostu, phpMyAdmin i SQLiteManageru. Već smopominjali da su phpMyAdmin i SQLiteManager tu radi lakšeg rada sa bazom podataka. Biranjem localhost dobijamo ekran na kome su prikazane verzije i opcije koje su instalirane.
Što se opcija menija Apache, PHP i MySQL tiče o njima ćemo drugom prilikom, u svakom slučaju namenjene su konfigurisanju, pokretanju, verzionisanju Apache-a, PHP-a i MySQL-a.
Opcija www direktorijum otvara explorer u direktorijumu c:\wamp\www. To je direktorijum u koji smeštate svoja ili tudja aplikativna rešenja zbog kojih ste inače skinuli, instalirali wamp server.
Opcija menija Start All Services odnosno Stop All Services, startovaće odnosno stopirati sve servise koje nam donosi WampServer - MySQL bazu i Apache web server. Pogadjate Restart All Services opcija proizvešće efekat kao da su svi servisi stopirani a zatim startovani.
Nakon startovanja wampservera poslednja opcija menija je "Put online", odnosno server se nalazi u offline stanju. Ako server stavite u online stanje ta opcija postaje "Put offline". Prirodno je pitati šta je online a šta offline? Kada je server u "offline" stanju on je dostupan samo lokalnoj mašini odnosno windowsu na kome radite i niko ne može da vam pridje, kada ga prebacite u "online" stanje serveru se može pristupati sa mreže. Zgodno, zar ne?
Pristup serveru nakon startovanja (opcija menija localhost)
Нема коментара:
Постави коментар